Zasłony – element dekoracyjny czy użytkowy?

Charakter wnętrza bardzo łatwo zmienić za pomocą dodatków. Nie jest konieczne wykonywanie żmudnych remontów, aby ocieplić pomieszczenie lub dodać mu elegancji. Jednym z elementów, który pozwala na osiągnięcie zamierzonego efektu jest dobór odpowiednich zasłon. Aktualnie na rynku jest tak szeroką gamą materiałów i kolorów, że w zasadzie każda koncepcja może zostać zrealizowana.

Zasłony – ozdoba i element użytkowy

Główną funkcją zasłon jest osłanianie okien przed nadmiarem światła z zewnątrz, a także zapewnienie ochrony przed ciekawskimi spojrzeniami. Do takich celów zwykle najlepiej wybrać zasłony z ciężkich, grubych materiałów. Dobrze sprawdzą się tu welvet,welurowe czy aksamit. Jeśli jednak okno wyposażone jest w rolety i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych elementów zasłaniających, wówczas można dowolnie wybrać zasłony dekoracyjne. Mogą one być z lekkich, cienkich materiałów, jak len, satyna czy nawet jedwab. 

Zasłony kolorowe i gładkie

Na rynku jest bogaty wybór zasłon we wszelkich możliwych kolorach i wzorach. Wzorzyste, kolorowe zasłony mogą być jedynym mocnym elementem w stonowany m pomieszczeniu i nadawać im charakteru. Mogą też być wykonane z tego samego materiału, co inne elementy w pomieszczeniu, jak ozdobne poduszki czy narzuty. Wówczas zasłony dodadzą spójności pomieszczeniu.

Szyte na miarę i gotowe

Można zakupić gotowe zasłony w sklepie. Czasem będą one wówczas wymagały drobnych przeróbek, w szczególności skrócenia. Innym wygodnym rozwiązaniem jest zamówienie zasłon szytych na miarę z wybranych materiałów. Daje to gwarancję dopasowania zasłony do okna, bez konieczności dalszych poprawek.

Sposób zawieszenia zasłon

Zasłony mogą być zawieszone na karniszu z zastosowaniem różnych rozwiązań. Możliwe jest zawieszenie na przelotkach lub szelkach. Poza tym niektóre zasłony zawierają wszytą taśmę, dzięki której zasłona będzie pięknie zmarszczona. Chyba najbardziej popularnym rozwiązaniem są klasyczne żabki do przypisania zasłon do karnisza. Wielość rozwiązań w tym zakresie przekłada się nie tylko na wygodę wieszania zasłon, ale także na wygląd. Niektóre karnisze umożliwiają zawieszenie zasłon tylko w określony sposób. Należy wziąć to pod uwagę przy wyborze odpowiednich kotar do pomieszczenia.

Zasłony są niezwykle istotnym dodatkiem w każdym wnętrzu. Zakup zasłon z pięknych materiałów to inwestycja na lata. Dostępny wybór może przeprawiać o zawrót głowy, a jednocześnie daje szerokie pole do podpisu osobom, chcącym odmienić charakter wnętrz w swoim mieszkaniu.

 

You Might Also Like