Jak wybrać najlepsze zasłony do salonu?

W każdym domu jedno z pomieszczeń pełni funkcję reprezentatywną. Salon, w którym przyjmujemy gości powinien mieć odpowiednie meble oraz dekoracje uzależnione od stylu aranżacji całego domu. Jednym z elementów tworzących unikalny klimat są zasłony. Za ich pomocą można zmienić charakter pomieszczenia lub sprawić, że będzie bardziej ciepłe i przytulne. Aby zasłony spełniły swoją funkcję, należy je dopasować do pozostałych elementów wyposażenia.

Zaciemnienie wnętrza

Najpierw należy zastanowić się nad tym, czy zasłony mają pełnić funkcję tylko ozdobną, czy także zaciemniającą wnętrze. Można je montować zamiast rolet lub żaluzji. Jeżeli nie chcemy wieszać firan, dobrym rozwiązaniem mogą być zasłony wykonane z grubego materiału, nieprzepuszczającego promieni słonecznych. Dzięki temu można bardzo szeroko regulować ilość światła docierającego do salonu. Ma to szczególne znaczenie w okresie letnim lub zimą, gdy ostre słońce utrudnia przebywanie w pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami.

Dekoracja w salonie

Jeżeli zasłony mają być tylko elementem dekoracyjnym, możemy je dobierać bardziej swobodnie. Nie trzeba wtedy skupiać się na właściwościach materiału, lecz kolorach i wzorach. W sklepach można znaleźć zasłony na każdą okazję, jest to wyłącznie kwestia budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na zakup tego elementu. Pamiętajmy, że zasłony będą skupiać uwagę naszych gości. Dlatego nie warto na nich oszczędzać. Muszą być dobrane tak, aby stanowiły spójną całość z pozostałymi sprzętami umieszczonymi w salonie.

Rozmiar ma znaczenie

Nie bez znaczenia jest długość zasłon. W dużej mierze zależy to od naszych indywidualnych upodobań, jednak różna długość zmieni wygląd salonu. Długi materiał sprawi wrażenie większej elegancji i może powiększyć optycznie przestrzeń. Większość osób przyjmuje, że zasłony powinny kończyć się na wysokości parapetu lub lekko opadać na podłogę. Warto zwrócić uwagę na układ pokoju oraz ustawione w nim meble. Najlepiej zmierzyć szerokość i wysokość okna i na tej podstawie dobrać najlepszą długość zasłon.

Sposób montażu


Trzeba też sprawdzić sposób montowania zasłon. Możemy mieć odsłonięty karnisz lub podwieszany sufit, gdzie karnisz jest ukryty w formie szyny. Od tego zależy estetyka materiału, który powinien ładnie ułożyć się po powieszeniu pod ścianą. Warto wybierać łatwo marszczące się tkaniny, dzięki którym zasłony będą prezentowały się stylowo i nie będzie trzeba poprawiać ich ułożenia po rozsunięciu.

Wybór najlepszych zasłon nie jest łatwy. Wiele zależy od stylu, w jakim urządzony jest nasz salon. Mogą być dostosowane do koloru ścian lub mebli, na przykład foteli albo sofy. Dzięki zasłonom pomieszczenia mogą nabrać cech stylu skandynawskiego lub industrialnego, dlatego warto zastanowić się nad ich rodzajem. Właściwie wybrane zasłony będą prawdziwą wizytówką naszego domu.

 

You Might Also Like