Jak wybrać najlepsze zasłony do salonu?

W każdym domu jedno z pomieszczeń pełni funkcję reprezentatywną. Salon, w którym przyjmujemy gości powinien mieć odpowiednie meble oraz dekoracje uzależnione od stylu aranżacji całego domu. Jednym z elementów tworzących unikalny klimat są zasłony. Za ich pomocą można zmienić charakter pomieszczenia lub sprawić, że będzie bardziej ciepłe i przytulne. Aby zasłony spełniły swoją funkcję, należy je dopasować do pozostałych elementów wyposażenia.

Zaciemnienie wnętrza

Najpierw należy zastanowić się nad tym, czy zasłony mają pełnić funkcję tylko ozdobną, czy także zaciemniającą wnętrze. Można je montować zamiast rolet lub żaluzji. Jeżeli nie chcemy wieszać firan, dobrym rozwiązaniem mogą być zasłony wykonane z grubego materiału, nieprzepuszczającego promieni słonecznych. Dzięki temu można bardzo szeroko regulować ilość światła docierającego do salonu. Ma to szczególne znaczenie w okresie letnim lub zimą, gdy ostre słońce utrudnia przebywanie w pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami.

Dekoracja w salonie

Jeżeli zasłony mają być tylko elementem dekoracyjnym, możemy je dobierać bardziej swobodnie. Nie trzeba wtedy skupiać się na właściwościach materiału, lecz kolorach i wzorach. W sklepach można znaleźć zasłony na każdą okazję, jest to wyłącznie kwestia budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na zakup tego elementu. Pamiętajmy, że zasłony będą skupiać uwagę naszych gości. Dlatego nie warto na nich oszczędzać. Muszą być dobrane tak, aby stanowiły spójną całość z pozostałymi sprzętami umieszczonymi w salonie.

Rozmiar ma znaczenie

Nie bez znaczenia jest długość zasłon. W dużej mierze zależy to od naszych indywidualnych upodobań, jednak różna długość zmieni wygląd salonu. Długi materiał sprawi wrażenie większej elegancji i może powiększyć optycznie przestrzeń. Większość osób przyjmuje, że zasłony powinny kończyć się na wysokości parapetu lub lekko opadać na podłogę. Warto zwrócić uwagę na układ pokoju oraz ustawione w nim meble. Najlepiej zmierzyć szerokość i wysokość okna i na tej podstawie dobrać najlepszą długość zasłon.

Sposób montażu


Trzeba też sprawdzić sposób montowania zasłon. Możemy mieć odsłonięty karnisz lub podwieszany sufit, gdzie karnisz jest ukryty w formie szyny. Od tego zależy estetyka materiału, który powinien ładnie ułożyć się po powieszeniu pod ścianą. Warto wybierać łatwo marszczące się tkaniny, dzięki którym zasłony będą prezentowały się stylowo i nie będzie trzeba poprawiać ich ułożenia po rozsunięciu.

Wybór najlepszych zasłon nie jest łatwy. Wiele zależy od stylu, w jakim urządzony jest nasz salon. Mogą być dostosowane do koloru ścian lub mebli, na przykład foteli albo sofy. Dzięki zasłonom pomieszczenia mogą nabrać cech stylu skandynawskiego lub industrialnego, dlatego warto zastanowić się nad ich rodzajem. Właściwie wybrane zasłony będą prawdziwą wizytówką naszego domu.

 

Zasłony – element dekoracyjny czy użytkowy?

Charakter wnętrza bardzo łatwo zmienić za pomocą dodatków. Nie jest konieczne wykonywanie żmudnych remontów, aby ocieplić pomieszczenie lub dodać mu elegancji. Jednym z elementów, który pozwala na osiągnięcie zamierzonego efektu jest dobór odpowiednich zasłon. Aktualnie na rynku jest tak szeroką gamą materiałów i kolorów, że w zasadzie każda koncepcja może zostać zrealizowana.

Zasłony – ozdoba i element użytkowy

Główną funkcją zasłon jest osłanianie okien przed nadmiarem światła z zewnątrz, a także zapewnienie ochrony przed ciekawskimi spojrzeniami. Do takich celów zwykle najlepiej wybrać zasłony z ciężkich, grubych materiałów. Dobrze sprawdzą się tu welvet,welurowe czy aksamit. Jeśli jednak okno wyposażone jest w rolety i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych elementów zasłaniających, wówczas można dowolnie wybrać zasłony dekoracyjne. Mogą one być z lekkich, cienkich materiałów, jak len, satyna czy nawet jedwab. 

Zasłony kolorowe i gładkie

Na rynku jest bogaty wybór zasłon we wszelkich możliwych kolorach i wzorach. Wzorzyste, kolorowe zasłony mogą być jedynym mocnym elementem w stonowany m pomieszczeniu i nadawać im charakteru. Mogą też być wykonane z tego samego materiału, co inne elementy w pomieszczeniu, jak ozdobne poduszki czy narzuty. Wówczas zasłony dodadzą spójności pomieszczeniu.

Szyte na miarę i gotowe

Można zakupić gotowe zasłony w sklepie. Czasem będą one wówczas wymagały drobnych przeróbek, w szczególności skrócenia. Innym wygodnym rozwiązaniem jest zamówienie zasłon szytych na miarę z wybranych materiałów. Daje to gwarancję dopasowania zasłony do okna, bez konieczności dalszych poprawek.

Sposób zawieszenia zasłon

Zasłony mogą być zawieszone na karniszu z zastosowaniem różnych rozwiązań. Możliwe jest zawieszenie na przelotkach lub szelkach. Poza tym niektóre zasłony zawierają wszytą taśmę, dzięki której zasłona będzie pięknie zmarszczona. Chyba najbardziej popularnym rozwiązaniem są klasyczne żabki do przypisania zasłon do karnisza. Wielość rozwiązań w tym zakresie przekłada się nie tylko na wygodę wieszania zasłon, ale także na wygląd. Niektóre karnisze umożliwiają zawieszenie zasłon tylko w określony sposób. Należy wziąć to pod uwagę przy wyborze odpowiednich kotar do pomieszczenia.

Zasłony są niezwykle istotnym dodatkiem w każdym wnętrzu. Zakup zasłon z pięknych materiałów to inwestycja na lata. Dostępny wybór może przeprawiać o zawrót głowy, a jednocześnie daje szerokie pole do podpisu osobom, chcącym odmienić charakter wnętrz w swoim mieszkaniu.

 

Kiedy wykorzystać zasłony w aranżacji wnętrza?

Zapewnij sobie więcej prywatności i nadaj swojej przestrzeni wyjątkowego charakteru

Urządzając wnętrze, należy znaleźć balans pomiędzy funkcjonalnością i estetyką. Nie wszystkie rozwiązania, które są atrakcyjne wizualnie, są jednocześnie praktyczne. I w drugą stronę. Nie wszystko co praktyczne, jest ładne. Istnieją jednak elementy łączące funkcjonalność z ciekawym wyglądem. Jednym z takich produktów są zasłony (takie jak te np.: nietylkofiranki.pl). Powieszone w oknie chronią przed ostrym słońcem, umożliwiają zaciemnienie pomieszczenia oraz chronią przed ciekawskim spojrzeniami osób znajdujących się na zewnątrz. A dodatkowo, dobrze dobrane zasłony są w stanie poprawić estetykę przestrzeni i nadać jej indywidualnego charakteru. Jak dobrać zasłony i czy będą one pasować do każdego wnętrza?

Wybieramy zasłony – czym się kierować?

Kupując dodatki wnętrzarskie, należy dobrze się zastanowić, czy będą one dobrze wyglądały w połączeniu z meblami i innymi przedmiotami znajdującymi się w naszym domu. Zasłony nie są tutaj wyjątkiem. Jeżeli chcesz kupić zasłony, to postaraj się uwzględnić następujące kwestie:

  • grubość i teksturę materiału,
  • długość zasłon,
  • kolor i ewentualny wzór, którym zostały ozdobione zasłony.

Grubość zasłon powinna być uzależniona od tego, jak duże zaciemnienie chcemy uzyskać po zasłonięciu okien. Im grubszy materiał, tym mniej światła będzie wpadać do pomieszczenia. Jeżeli chodzi o długość, to tutaj należy przemyśleć jaki efekt chcemy osiągnąć. Należy jednak uważać, żeby nie przytłoczyć aranżacji. W pomieszczeniu o niewielkim metrażu, lepiej zrezygnować z długich, ciężkich zasłon, ponieważ mogą one zdominować wnętrze, wizualnie je zmniejszając. W niektórych przypadkach, zasłony lepiej zastąpić delikatnymi, zwiewnymi firankami. Z kolei kolor i wzór dobiera się do reszty wystroju. Zasłony mogą współgrać lub kontrastować z kolorystyką wnętrza.

Szyte na zamówienie lub kupione w sklepie

Zasłony można kupić bezpośrednio w sklepie (stacjonarnym lub internetowym) lub też zamówić u krawcowej. Ta druga możliwość jest droższa, ale daje gwarancję, że zasłony będą perfekcyjnie dopasowane do rozmiaru twoich okien i karnisza. Dodatkowo, decydując się na zakup zasłon szytych na zamówienie, możesz wybrać praktycznie dowolny materiał, z którego zostaną wykonane. Pamiętaj jednak, że nie każdy materiał będzie się ładnie układał i dobrze pełnił swoją funkcję. Jeśli więc nie jesteś pewny, czy podobający ci się materiał nadaje się na uszycie zasłon, nie bój się zapytać krawcowej, czy będzie to dobry wybór.